Etkinlikler, Haberler ve Duyurular


İTA İSTANBUL Tekstil Araştırma Geliştirme ve Eğitim A. Ş. Kimdir?
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği önderliğinde; Güneydoğu Anadolu, Uludağ, Akdeniz, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birlikleri ve Almanya’nın lider tekstil teknoloji enstitülerinden Aachen Teknik Üniversitesi Tekstil Teknoloji Enstitüsü ortaklığıyla kurulan “İstanbul Tekstil Araştirma Geliştirme ve Eğitim A.Ş“; birçok açıdan ilklerin yer aldığı bir projedir. Elyaf bazlı teknolojik çözümlerin geliştirileceği ilk sektörel Ar&Ge Merkezi olmasının yanında, Almanya’ da Ar&Ge konusunda ihtisas yaparak başarılara imza atmış yeni nesil Türk araştırmacıların sahip oldukları bilgi ve yetkinliklerin ülkemize kazandırıldığı bir proje olma özelliğine de sahiptir.

İTA İSTANBULda; Türk Tekstil Sektörü‘ nün ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan geleceğe yönelik değişimini sağlayacak yeni hammadde, yeni üretim teknolojileri ve inovatif iş modelleri geliştiriyoruz. Geleneksel tekstil sektörünün yanında ulaşım, yapı-inşa, iletişim- bilgi teknolojileri, sağlık gibi uygulama alanlarınada elyaf bazlı çözümler sunuyoruz.

İTA İstanbul olarak bir ilke imza atanlar arasında yer almaya devam ediyoruz.

Aachen Üniversitesi Tekstil Teknolojileri Enstitüsünün bir iştiraki olarak İTA İstanbul, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle, tekstil sektöründe dönüşümün mimarı olacak Ar-Ge Mühendisleri ve Ar-Ge yöneticileri yetiştireceğiz. Ayrıca programa katılan gençler daha eğitimleri esnasında sektördeki şirketlerde çalışarak iş sahibi olacaklar.

Projenin tanıtımı için 14 Eylül 2017 Perşembe günü Çırağan Sarayı’nda İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Sekreter Yardımcıları, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, İTA İstanbul Genel Müdürü, dekanlar, öğretim görevlileri ve basın mensupları bir araya geldiler.

Toplantıda; “Türkiye ihracatla, ihracat eğitimle yükseliyor” sloganı ile tekstilde dönüşümü sağlayacak Ar-Ge beyin takımının yetiştirilmesinin önemine değinildi. Dünyada artık sanayi 4.0 konuşulurken geleneksel tekstil anlayışıyla devam etmenin gittikçe zorlaştığı ve sektörün mutlaka teknik tekstile dönüşümünün gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı. Bunun için de gerekli olan adımlardan belki de en önemlisi olan İTHİB, Bahçeşehir Üniversitesi ve İTA İstanbul’un el ele vererek sektörde dönüşümü sağlayacak nitelikli ve donanımlı Ar-Ge Yöneticileri ve Mühendislerini yetiştireceğimiz açıklandı.

İTA İstanbul, İTHİB ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde başlatılan proje kapsamında; Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında üretime yönelik insanlar yetiştirmek üzere “Mühendislik Yönetimi” yüksek lisans programı açılacak. Program iki yıllık lisans üstü olarak uygulanırken, programa katılacak adaylar İTHİB üyesi şirketler tarafından belirlenecek. Belirlenen adaylar eğitim süresince ve eğitimlerini tamamladıktan sonra aynı şirketlerde çalışmaya devam edecekler.

Program çerçevesinde Mühendislik yönetimi, Tekstile Giriş, Teknik Tekstilleri Proje Yönetimi ve Fabrika Uygulamaları, Araştırma Metotları, Teknik Elyaflar ve İplikler, Teknik Tekstil Yapıları, Teknoloji Yönetimi, Ürün Geliştirme ve Süreç Yönetimi, Nanoteknoloji, Kalite Yönetimi gibi dersler alacak olan öğrenciler programdan tezli ve tezsiz olarak mezun olabilecekler. Programın diğer ortağı olan İTA İstanbul olarak, program kapsamında bazı derslerin verilmesi ve İTA Aachen’ın koordinasyonu tarafımızdan gerçekleştirilecektir.AKREDİTE OLMUŞ TEST LABORATUVARLARIMIZ İLE TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN HİZMETİNDEYİZ


Basında İTA İstanbulBilgi ve iletişim için;
Bayram Aslan
bayram.aslan@ita-istanbul.com

 
 

İLETİŞİM

Projeleriniz ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.
İTA İstanbul Tekstil Araştırma Geliştirme ve Eğitim A.Ş
İstasyon Mah. Halkalı İstasyon Cad. 1421.Sk. No:81 Marmara Üniversitesi Kampusü
Küçükçekmece/İSTANBUL
+90(212) 495 40 00
+90 (212) 495 43 00
info@ita-istanbul.com